Urządzenia sieciowe

   Karta sieciowa
Każdy komputer, który ma pracować w sieci, musi mieć zainstalowany adapter umożliwiający fizyczne przyłączenie okablowania sieciowego lub odbiór danych radiowych. Najczęściej przyjmuje on postać karty rozszerzeń montowanej w gnieździe magistrali PCI, PCI-Express lub też zewnętrznego adaptera USB. Każda karta sieciowa posiada unikatowy adres sprzętowy MAC wykorzystywany do identyfikowania komputera w sieci. Adres MAC składa się z 48 bitów i zapisywany jest szesnastkowo. Pierwsze 24 bity oznaczają producenta, pozostałe 24 są unikatowe dla danego egzemplarza karty.

 

   Router
to urządzenie, które służy do łączenia sieci komputerowych, na przykład sieci Internet z domową siecią lokalną. Za pomocą wbudowanych mechanizmów (np. NAT) ruter kieruje ruchem pakietów w sieci – wyznacza dla nich odpowiednią trasę. To właśnie od procesu trasowania (ang. routing) wzięła się nazwa urządzenia.

 

Routery w małych sieciach zwykle posiadają zintegrowany przełącznik (switch), punkt dostępowy Wi-Fi, droższe modele mogą też być wyposażone w bramkę VoIP, pełnić funkcję Wi-Fi ekspandera, mostu, serwera plików, serwera drukarek.

   Koncentrator
(ang. hub) dziś już nie stosowane urządzenie sieciowe służące do realizacji połączeń między komputerami w sieciach Ethernet opartych na topologii gwiazdy. Pośrednicząc w połączeniu, rozsyła zapytania do wszystkich komputerów uruchomionych w sieci. Dane trafiają do każdego aktywnego węzła, jednak odpowiada tylko ta maszyna, dla której przeznaczone są dane pakiety, pozostałe ignorują cudze pakiety.

 

W sieciach z koncentratorem dochodzi do nadmiarowej transmisji danych, co sprzyja powstawaniu kolizji, czyli sytuacji w której dwa komputery w tym samym czasie usiłują wysłać pakiet przez łącze. Rozsyłanie danych do wszystkich komputerów w sieci nie sprzyja również bezpieczeństwu – komputer wyposażony w odpowiednio skonfigurowaną kartę sieciową może przechwytywać wszystkie dane przesyłane w danej sieci.

   Przełącznik
(ang. switch) urządzenie centralne służące do realizacji połączeń między komputerami w sieciach Ethernet opartych na topologii gwiazdy. Przełącznik przechowuje w wewnętrznej pamięci numery MAC interfejsów sieciowych, które są skojarzone z portami RJ-45 do których podłączone są komputery. Dzięki sprawdzeniu adresu każdej ramki danych switch przesyła pakiety tylko do właściwego komputera.

 

Bezpośrednie połączenie między komputerem nadającym pakiety oraz odbierającym je pozwala w pełni wykorzystać przepustowość sieci.

   Punkt dostępowy
(ang. access point) urządzenie zapewniające bezprzewodowy dostęp do zasobów sieci za pomocą WiFi.
   Most
(ang. bridge) działa w sposób odwrotny do punktu dostępowego – dzięki niemu sygnał sieci bezprzewodowej możemy zamienić na połączenie kablowe (bo jest potrzebne np. do telewizora z DLNA czy konsoli).
  Ekspander zasięgu Wi-Fi (repeater Wi-Fi)
wzmacniacz sygnału Wi-Fi, który jest tłumiony przez ściany działowe i stropy budynku. Ekspander to specjalny punkt dostępowy zamontowany w miejscu, gdzie macierzysta sieć Wi-Fi jeszcze jest dostępna. Stworzona za pomocą ekspandera sieć jest bliźniacza do już istniejącej, czyli obowiązują w niej te same nazwy, ustawienia i zabezpieczenia.

 

   Adaptery PowerLine
pozwalają przesyłać sygnał sieci poprzez istniejącą np. w mieszkaniu instalację elektryczną. Potrzebne są dwa adaptery, najlepiej w standardzie HomePlug AV.

Wystarczy jeden adapter podłączyć do gniazdka w pobliżu rutera, a drugi – obok urządzenia z portem RJ-45. Następnie skrętką podłączamy urządzenia do adapterów. Teoretycznie standard HomePlug AV pozwala na przesyłanie danych z prędkością do 200 Mb/s. W praktyce będzie to do 100 Mb/s. Na szybkość transmisji ma wpływ: jakość instalacji elektrycznej, długość przewodów, obciążenie prądowe instalacji elektrycznej. Za pomocą tej technologii nie udostępnimy łącza internetowego np. sąsiadowi – licznik energii elektrycznej jest dla przesyłanych danych zaporą nie do pokonania.

 

   Serwer wydruku
to po prostu serwer, który – jak to mówimy – udostępnia usługę drukowania. Pod tym pojęciem rozumiemy oczywiście samo drukowanie, ale nie tylko – serwer potrafi kolejkować przychodzące do wydruku pliki, formatować odpowiednio ich wygląd, jak również prowadzi statystyki i raporty na temat przetwarzanych plików. Serwer wydruku może samodzielnym urządzeniem, pośrednikiem pomiędzy drukarką a komputerami klienckimi (wówczas drukarka nie musi być podłączona do jednego, wybranego komputera).

 

   Kamerka IP
urządzenie sieciowe najczęściej wykorzystywane w systemach monitoringu, łączące funkcje kamery i komputera. Urządzenie posiada przypisany adres IP i jest podłączone do sieci. Dzięki temu może pełnić rolę serwera lub klienta FTP, może też wysyłać maile, zarządzać alarmami, wysyłać logi na stronę www etc. Kamera IP nie potrzebuje komputera do działania, tak jak wymaga tego zwykła kamera internetowa.

 

   Bramka Voip
urządzenie sieciowe, które służy do wykonywania połączeń tradycyjnym aparatem telefonicznym (podłączanym złączem RJ-11) za pośrednictwem internetu, a dokładniej mówiąc protokołu VoIP (Voice over Internet Protocol).

 

   Telefon IP
urządzenie sieciowe, które służy do wykonywania połączeń za pośrednictwem internetu, a dokładniej mówiąc protokołu VoIP. Do podłączenia telefonu IP, zamiast tradycyjnego portu RJ-11 używamy ethernetu (RJ-45), wpinając telefon bezpośrednio w sieć. Telefon IP to autonomiczne urządzenie – aby prowadzić rozmowę, telefon IP nie musi być podłączony do komputera. Komputer jest potrzebny jedynie do skonfigurowania telefonu (podobnie jak to bywa z routerami).

Switch

Nazywany czasami przełącznikiem bądź hubem przełączającym. Urządzeń tych używa się głównie w sieciach, które okablowane są tzw. skrętką. Są urządzeniami służącymi do podłączania stacji sieciowych głównie w topologii gwiazdowej oraz do rozładowywania ruchu sieciowego i eliminowania kolizji (pod tym względem sprawdzają się lepiej od mostów). Switche posiadają zwykle kilkanaście portów (najczęściej 48). Używane mogą być do podłączania stacji końcowych, hubów lub innych przełączników. Switche przyczyniają się zmniejszanie obciążenia sieciowego, przez podział sieci na mikrosegmenty oraz tzw. komutowanie. Proces ten polega to na tym, że do pojedynczego segmentu może być przydzielona tylko jedna stacja robocza, co minimalizuje rywalizację o dostępy do medium. Użytkownicy otrzymują wówczas pełną szerokość pasma do swojego użytku. Każdy port w switchu to wejście do pojedynczego segmentu sieci. Przełączniki eliminują więc wąskie gardła w sieciach lokalnych dotyczące węzłów, przez które dane z centralnych serwerów przekazywane są do określonych stacji. Inteligentne, nowoczesne switche mają dwa tryby przełączania: store andforeward oraz fast forward. W trybie fast forward ramka jest natychmiast wysyłana po otrzymaniu docelowego adresu. Takie rozwiązanie umożliwia wysyłanie ramek błędnych lub biorących udział w kolizjach. W trybie store and foreward ramki są sprawdzane pod względem sumy kontrolnej. Ramki błędne oraz te, które biorą udział w kolizji są eliminowane. Do istotnych wad tego trybu należą dość spore opóźnienia występujące w transmisji. Inteligentne przełączanie charakteryzuje się tym, że switch standardowo pracuje w trybie fast forward, ale jeżeli liczba błędów przekroczy kilkanaście w ciągu sekundy, automatycznie przełącza się na metodę store and foreward. Jeżeli liczba błędów spadnie poniżej tego poziomu, switch powróci do metody fast forward.

Hub

To urządzenie posiadające wiele portów, które służą do podłączania stacji roboczych pracujących głownie w topologii gwiazdowej. W sieci gdzie pracuje hub nie istnieją bezpośrednie połączenia między stacjami. Stacje robocze podłączone są z wykorzystaniem jednego kabla prowadzącego do głównego huba, który w chwili nadejścia sygnału rozprowadza go na wszystkie linie wyjściowe. Wyróżnia się huby pasywne – nie wymagające zasilania i tylko przekazujące sygnały oraz aktywne – wzmacniające sygnały lecz wymagające zasilania.

 

Bibliografia:

http://miroslawzelent.pl/informatyka/urzadzenia-sieciowe/

https://www.bryk.pl/wypracowania/pozostale/informatyka/20021-urzadzenia-sieciowe.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *